EKOLOGICZNE WARSZATY NA WIEJSKIEJ POLANIE

Dobry, zgrany zespół i mamy świetną dawkę edukacji, zabawy i aktywnego zaangażowania w ekologicznym temacie. Takie działania to nasza specjalność, a zadowolenie w oczach dziecka to największa nagroda.

Wolontariat pracowniczy Bank Pekao S.A. w ramach akcji „Jesteśmy blisko” zrealizował projekt „Ekospotkanie na wiejskiej polanie”. Ekologiczne warsztaty odbyły się 26 maja br., na Plac Wiejski w Aleksandrowie, Gmina Lelis. Beneficjentami i jednocześnie uczestnikami tego przedsięwzięcia byli uczniowie Szkoła Podstawowa w Obierwi.

Wydarzenie rozpoczął spacerem ekologicznym, który poprzedziła krótka pogadanka na temat segregacji odpadów. Dzieciaki i ich opiekunowie oraz wolontariusze ruszyli ze szkoły o godz. 9:30. W czasie przejścia na plac wiejski w Aleksandrowie zbierały surowce wtórne leżące wzdłuż drogi. Worki dostarczyło ZGK w Lelisie. W nagrodę za zaangażowanie na miejscu czekało na nich dużo atrakcji i niespodzianka w postaci dmuchanej zjeżdżalni i skakalni od firmy Agama Team. Był też przyrodniczy quiz z nagrodami od Nadleśnictwa Ostrołęka. Do tego: warsztaty malowania toreb ekologicznych, zwierzaki-skarpeciaki, spotkanie z alpakami z Chudka i wspólne sianie łąki kwietnej. W czasie wydarzenia powstał również wspólny rysunek. Na dużym papierze każde dziecko narysowało coś, co zaobserwowało w przyrodzie podczas spaceru. Rysowali także dorośli uczestnicy wydarzenia. Efekt końcowy zachwycił wszystkich uczestników. Na zakończenie pyszne kiełbaski pieczone na ognisku i zdrowy, owocowy kompot na ochłodę.

Projekt miał na celu aktywizację dzieci z obszarów wiejskich i wsparcie ich wiedzy ekologicznej przez praktyczne działania. Zwiększa zaangażowanie dzieci do aktywności fizycznej, realizując praktyczne warsztaty bazujące na sprzątaniu otoczenia, połączone z wiedzą przekazywaną w ich trakcie. Zakres warsztatów polega na: porządkowaniu otoczenia, wykorzystywaniu wiedzy „zero waste” (malowanie torby ekologicznej zajęcia graficzne, indywidualizacja projektu, wykorzystanie materiałów do przygotowania przytulanek „warsztat Zwierzaki – skarpeciaki”). Zadanie ma też na celu integrację ze zwierzętami i zdobycie wiedzy o możliwych ich udziale we wspieraniu osób z niepełnosprawnościami (spotkanie z alpakami). Warsztaty związane z przygotowaniem skwerka, tzw. „łąki kwietnej” pozwoli zachować trwały ślad z jego wykonania oraz edukować kolejne klasy w kontekście ochrony środowiska, roślin i zwierząt.

„JESTEŚMY BLISKO” to tytuł konkursu grantowego, w którym grupy pracowników banku realizują własne pomysły na pomoc dla lokalnej społeczności. Od 2019 roku Bank Pekao S.A. wraz z Fundacją Banku Pekao S.A. organizuje konkurs „Jesteśmy blisko”, dzięki któremu pracownicy angażują się w pomoc lokalnym społecznościom.

Inicjatywę koordynowało stowarzyszenie „Projekt Radomir”, a wspierali nas także: sołtys Aleksandrowo Kamil Stepnowski, KGW Ale Kurde Wianki, ZGK w Lelisie, Nadleśnictwo Ostrołęka Lasy Państwowe.

Skip to content