O nas

GENEZA

Jak się to zaczęło…

W miejscowości, w której mieszam, tj. w Obierwi, gm. Lelis, od dłuższego czasu nic się nie działo, tak jakby zatrzymało się wszystko wokół. Brakowało komunikacji, wspólnych spotkań, rozmów na różne tematy, a co za tym idzie wspólnych działań zmierzających do tego, aby żyło nam się lepiej. Tak, wiosną 2017 roku, powstał profil Radomir Obierwiak Obierwiaczek, który miał wypełnić tę brakującą lukę naszego codziennego życia. Aktywator społeczny, który dba o to, aby codzienne życie na wsi było proste i radosne. Radomir to staropolskie imię męskie, złożone z członu rado (motywowanego przez rad – „być zadowolonym, chętnym, cieszyć się” lub radzić – „troszczyć się, dbać o coś”) oraz członu mir („pokój, spokój, dobro”). Może ono oznaczać „tego, który troszczy się o dobro.” Tak więc Radomir to nie osoba, to projekt, którym chcę pobudzić lokalne społeczeństwo do działania.

Każdy zastanawiał się, kto to, po co i dlaczego? Nie miałem funduszu na założenie strony internetowej, a Facebook okazał się idealnym rozwiązaniem i tak powstał fanpage „Obierwia”. To właśnie przez Facebooka docierałem do wielu ciekawych informacji, jak również dowiedziałem się o akcji Masz Głos prowadzonej przez Fundację im. Stefana Batorego. Zapisałem się i nie żałuję, poznałem wielu ciekawych ludzi już na pierwszym szkoleniu w Olsztynie i zdałem sobie sprawę, że ludzi podobnych do mnie jest w całym kraju wiele. Oni też chcą zmieniać swoje najbliższe otoczenie, też mają różne problemy, ale przede wszystkim bardzo dużo pomysłów. Wymiana doświadczeń, rozmowy o naszych aktywnościach dają nam siłę, że warto działać, „zarażać” wokół inne osoby aktywnością, wywołać efekt domina. Ludzie, gdy widzą, że robisz coś dobrego i uda ci się, zaczynają interesować się i bardzo często nabierają odwagi do wspólnego działania. Zaczynałem, jako aktywator Radomirek, dzisiaj działa już Stowarzyszenie „Projekt Radomir”, które może małe gdyż składa się aktualnie z 16 członków, ale za to aktywne w różnych dziedzinach. Działalność Stowarzyszenia „Projekt Radomir” to przede wszystkim aktywacja lokalnej społeczności w formie zachęcania ich do działań mających na celu poprawę zadowolenia z miejsca, w którym mieszkają. Podstawą działań jest dbałość o zdrowy styl życia i rozwój fizyczny mieszkańców w tym dzieci i młodzieży z naszego regionu poprzez upowszechnianie sportu oraz promocję i organizowanie turniejów i innych imprez integracyjno – sportowych.

STOWARZYSZENIE „PROJEKT RADOMIR” – ZEBRANIE ZAŁOŻYCIELSKIE

Co to? Po co? Dlaczego? W Jakim celu?

Na te wszystkie pytania chciałby znać odpowiedź już niejeden z Was. Jak już pisałem profil Radomir Obierwiak Obierwiaczek powstał na Facebooku po to aby zbudować solidne fundamenty pod powstanie stowarzyszenia. Tak więc to nie osoba ale projekt, którym chcę w dalszym ciągu pobudzać lokalne społeczeństwo do działania. Jak również chciałbym aby nasze lokalne władze zawsze pamiętały o tym, że prości ludzie także mają swoje potrzeby, a także ciekawe pomysły. Bo nasze stowarzyszenie składa się z zwykłych prostych ludzi, którzy mają wiele ciekawych pomysłów, które w większości jesteśmy zorganizować. Te pomysły to potrzeby nie tylko członków, ale wielu mieszkańców, którzy nie zawsze mają czas, nie zawsze wiedzą jak ale chcieliby żeby się coś działo. Każdy z nas jest inny i każdy ma inne potrzeby ale chcielibyśmy żeby każdy mógł brać udział w działaniach które mu najbardziej odpowiadają. Imprezy sportowe, kulturalne czy też szkolenia będą w Waszym zainteresowaniu. Będziemy starali się spełniać oczekiwania i wychodzić na bieżąco na potrzeby danej chwili. Działając w stowarzyszeniu (zarejestrowanym w KRS) możemy starać się o fundusze, środki, granty na wsparcie konkretnych projektów zgodnych z celami naszego statutu.

Myślę, że była potrzeba, gdyż inaczej stowarzyszenie by nie powstało. My mieszkańcy nie może biernie uczestniczyć w odwiecznej rozprawie między Panem, Wójtem a Plebanem. Mamy wiele praw i potrzeb z których musimy korzystać tak abyśmy byli wszyscy szczęśliwy. Życie niesie wiele przeciwności ale tylko wspólnie jesteśmy wstanie je rozwiązywać. Komunikacja, informacja, różne formy integracji to najlepsze sposoby na odniesienie naszych małych sukcesów. Róbmy małe rzeczy tak aby stawały się wielkie.

Tak więc stało się powstało Stowarzyszenie Projekt Radomir. Są uchwały, zarząd, komisja rewizyjna i piękny skład 11 członków na starcie. Odważni działacze to: Kamil Stepnowski, Przemysław Grabowski, Grzegorz Laska, Piotr Tumiński, Agnieszka Tumińska, Paulina Madrak, Monika Koczkodan, Renata Szczepanek, Kinga Górska, Justyna Niedźwiecka, Robert Niedźwiecki. Zebranie założycielskie odbyło się w lokalu gastronomicznym „Pizzeria Fantazja” w Obierwi w dniu 13 lutego 2018 roku.

Skip to content